
Wojciechów-Kolonia
start
Powiat: kraśnicki
Gmina: Szastarka
Mapa miejscowości
end
Miejscowości – część ekspercka
W świecie cyfrowym
Patrz hasło: Szastarka.
Nazwy historyczne, geneza i znaczenie
Nazwa wsi jest dwuczłonowa. Słowo „kolonia” oznaczało osadę powstałą zwykle w wyniku parcelacji i wyprzedaży ziemi folwarcznej lub jej części chłopom. Szczególne natężenie tego zjawiska miało miejsce po ukazie uwłaszczeniowym z 1864 r., w okresie międzywojennym (realizacja reformy rolnej z 1920 i 1925 roku), i wreszcie dekretu PKWN z 1944 r. Nabywcami mogli być włościanie z sąsiedztwa albo przybysze z bardziej odległych stron, zza Wisły lub nieodległej Galicji. Zwłaszcza przed I wojną światową na nasze ziemi masowo napływali też z przyczyn ekonomicznych chłopi niemieccy. Drugi człon nazwy łączy się najczęściej z powstaniem kolonii na gruncie starszej wsi.
Mikrotoponimia
Nomenklatury topograficzne, odnotowane w historycznych i współczesnych mapach na obszarze wsi: Kościelna Droga, Legowiska (zarośla położone na granicy między sołectwami Wojciechów Kolonia, Polichna Czwarta i Majdan Obleszcze), Poprzeczki (nazwa drogi biegnącej przez wieś), Wygon (pola na wschód od linii zabudowań w kierunku Wierzchowisk) [https://szastarka.e-mapa.net ].
Antroponimia
Archeologia o najdawniejszym osadnictwie
Brak informacji o stanowiskach zarówno z kwerendy, jak i z systematycznych badań powierzchniowych prowadzonych w roku 1989 w ramach AZP [NID, AZP obszar 87-79].
Małe ojczyzny – strefa regionalistów
Współczesność, strategie rozwoju
Punkt 1
Punkt 2
Punkt 3
Samorząd, organizacje
Kościoły i związki religijne
Życie kulturalne
Oświata i szkolnictwo
Sport
Wybitne postacie
Rodziny – pamiątki
Wspomnienia, albumy rodzinne
Gospodarka – firmy i przedsiębiorstwa
Walory turystyczne
Folklor
Miejsca pamięci