
Wojciechów
start
Powiat: kraśnicki
Gmina: Szastarka
Mapa miejscowości
end
Miejscowości – część ekspercka
W świecie cyfrowym
Patrz hasło: Szastarka.
Nazwa
Prawdopodobnie nazwa podchodzi od odmienionego fonetycznie słowa „Wojciech”. [Kosyl 1974, s. 440].
Mikrotoponimia
Nomenklatury topograficzne, odnotowane w historycznych i współczesnych mapach na obszarze wsi: Lisi Dół (na polach położonych na wschód od linii zabudowań wsi, w kierunku Wierzchowisk), Serwitut (niewielki las na południowo-zachodnim krańcu wsi) [https://szastarka.e-mapa.net ].
Antroponimia
Archeologia o najdawniejszym osadnictwie
W trakcie systematycznych badań powierzchniowych prowadzonych w roku 1989 w ramach ogólnopolskiej akcji AZP zlokalizowano 3 stanowiska, które dostarczyły wyłącznie źródeł krzemiennych o charakterze odpadkowym pozbawionych charakterystycznych cech morfologiczno-technologicznych – ich chronologia nie jest znana (dotyczy zarówno śladów osadniczych, jak i obozowisk) [NID, AZP obszar 87-79].
Pierwsza wzmianka o osadzie
Wieś na pewno istniała już w 1801 r., bo zaznaczono ją na mapie Heldensfelda z lat 1801-1804. Miała też wówczas liczyć 84 domy, co wskazuje, że była dużą wsią. W związku z tym trudno zakładać, że była nową osadą, powstałą w drugiej połowie XVIII w. Przekonująca wydaje się koncepcja autorów słownika osad zaginionych województwa lubelskiego, którzy identyfikują Wojciechów z zaginioną około 1685 r. wsią Wola Polichnińska [OZ 1986, s. 158; patrz hasło Polichna]. Możliwe że, chociaż zarówno Wola jak i Wojciechów nie pojawiają się w ogóle w źródłach pisanych z XVIII w., jakaś forma osadnictwa w tym miejscu przetrwała i wieś „odrodziła się” na przełomie XVIII i XIX w. jako Wojciechów. Koncepcję tą wydaje się potwierdzać Folwark Wojciechów umieszczony na mapie Karola Pertheesa z 1786 r. Z Wojciechowem utożsamiał go również C. Kosyl wskazując, że pierwsza wzmianka o wsi pochodzi właśnie z tego roku [Kosyl 1974, s. 440].


Małe ojczyzny – strefa regionalistów
Współczesność, strategie rozwoju
Punkt 1
Punkt 2
Punkt 3
Samorząd, organizacje
Kościoły i związki religijne
Życie kulturalne
Oświata i szkolnictwo
Sport
Wybitne postacie
Rodziny – pamiątki
Wspomnienia, albumy rodzinne
Gospodarka – firmy i przedsiębiorstwa
Walory turystyczne
Folklor
Miejsca pamięci