Przejdź do treści

Zapomniane SKOT-y z lubelskiej FSC….

    22 października br. odbyły się skromne obchody 72. rocznicy rozpoczęcia produkcji w Fabryce Samochodów Ciężarowych w Lublinie. Warto jednak pamiętać, że w tym roku mija też 60 lat od wprowadzenia do produkcji, w ramach wkładu PRL w rozwój Układu Warszawskiego, Średniego Kołowego Opancerzonego Transportera, najpowszechniej znanego pod akronimem SKOT.

    Dowodzi prof. Lech Gardyński. Fot. P. Jarecki

    Z inicjatywy członków Lubelskiego Towarzystwa Historii Przemysłu, pod opieką prof. Leszka Gardyńskiego, w niedzielnie październikowe przedpołudnie, pod najstarszą z hal kompleksu dawnej fabryki pojawiły się nie tylko różne modele „Żuka” – czyli sztandarowego produktu lubelskiej fabryki. Na placu można było oglądać także inne perełki motoryzacji PRL, ale swego rodzaju gwiazdą spotkania był jednak historyczny egzemplarz SKOT-a. Obok tego zapomnianego dzisiaj produktu FSC nie zabrakło również weteranów pracy w FSC, m. in. inżyniera Zbigniewa Nieściora, który chętnie dzielił się wspomnieniami z okresu pracy w zakładzie. Dodatkową atrakcję stanowiły spacery po terenie dawnej fabryki oraz parada zabytkowych pojazdów. 

    Ogromna szkoda, że jedynie podobne imprezy „ożywiają” fabryczne przestrzenie i ginącą o niej pamięć…  Stąd ogromny szacunek i ukłony dla Lubelskiego Tow. Historii Przemysłu!

    mgr Piotr Jarecki