Przejdź do treści

Oficjalne otwarcie Muzeum Badań Polarnych w Puławach

  Gmach Muzeum. Fot. W. Bondyra
  Motto Muzeum Badań Polarnych.

  Centrum Badań nad Historią Regionalną i Lokalną UMCS w dniu 21 lutego 2024 r. miało przyjemność uczestniczyć w uroczystym otwarciu nowej, unikalnej jednostki muzealnej na Lubelszczyźnie. Puławskie Muzeum Badań Polarnych jest pierwszą tego typu instytucją w Polsce i jedną z nielicznych w Europie. Formalnie zostało powołane w 2020 r., ale właściwą działalność rozpoczęło w nowym gmachu po byłym Kolegium Zamiejscowym, zakupionym w końcu 2022 r. od naszego Uniwersytetu. Jego działalność współfinansują Samorząd Województwa Lubelskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  Ekspozycje muzealne. Fot. W. Bondyra
  Sanie nansenowskie. Fot. W. Bondyra

  Zbiory Muzeum pochodzą z darowizn lub zakupów od uczestników dotychczasowych ekspedycji polarnych bądź ich spadkobierców, a także od ośrodków badawczych. Wśród kilku tysięcy eksponatów stałej ekspozycji, na tle światowych eksploracji począwszy od XVI wieku, znaleźć możemy między innymi elementy oryginalnego wyposażenia dawnych wypraw (również z czasów międzywojennych) lub ich wierne repliki, dokumentację naukową i fotograficzną, makiety stacji polarnych, kolekcje skamieniałości, minerałów i kości zwierzęcych z Arktyki, Antarktyki i Syberii. Całość wzbogacona została prezentacjami multimedialnymi. Przy budynku muzealnym stoi zaś oryginalny śmigłowiec Mi-2, wykorzystywany w 1979 r. na polskiej stacji im. Dobrowolskiego w badaniach wschodniej Antarktydy.

  Warto podkreślić, iż w badaniach polarnych udział bierze i nasza Uczelnia, która dysponuje swoją stacją badawczą na Spitsbergenie.

  Działalność muzealna nastawiona jest głównie na edukację dzieci i młodzieży, dla której organizowane są specjalne warsztaty, ale z tej oferty popularyzacji skorzystać może każdy dorosły, ciekawy nieznanego czy mało znanego świata. Mottem Muzeum jest „Przybliżamy niedostępne”, bo w istocie raczej niewielu z nas będzie dane obszary podbiegunowe ujrzeć na żywo. Polecamy zatem odwiedzenie Muzeum Badań Polarnych, zwłaszcza że usytuowane jest tuż przy powszechnie znanym i odwiedzanym Muzeum Czartoryskich, od strony Wisły, przy ul. 4 Pułku Piechoty 18.

  Strona internetowa: Home – Muzeum Badań Polarnych (mbppulawy.pl).

  Można też zobaczyć krótką relację telewizyjną z ceremonii otwarcia: Jedyna taka placówka w kraju. Otwarcie Muzeum Badań Polarnych w Puławach (tvp.pl)

  Fotografie wykonane przez prof. Wiesława Bondyrę, Dyrektora Centrum: