Przejdź do treści

Lubelskie „Porozumienie o współpracy i ochronie wspólnego dziedzictwa archiwalnego Polski, Litwy, Łotwy, Estonii i Ukrainy”

    18 kwietnia 2024 r. podczas uroczystości w Muzeum Narodowym w Lublinie przedstawiciele archiwów państwowych z Polski, Litwy, Łotwy, Estonii i Ukrainy podpisali porozumienie o współpracy i ochronie wspólnego dziedzictwa archiwalnego. Ważnym celem porozumienia jest (poza cyfryzacją i digitalizacją zasobu) połączenie wspólnego dziedzictwa dokumentacyjnego I Rzeczypospolitej, które zostało rozproszone i przejęte przez poszczególne kraje.

    W uroczystości uczestniczył Prorektor UMCS ds ogólnych prof. Arkadiusz Bereza. Nie mogło zabraknąć również historyków z IH UMCS, których reprezentowali pracownicy Katedry Archiwistyki i Nauk Pomocniczych Historii, profesorowie: Janusz Łosowski, Krzysztof Latawiec, Marek Konstankiewicz oraz dyrekcja IH, Dariusz Słapek oraz Piotr Bednarz.

    Na fotografiach pokazujących moment podpisania dokumentu, od lewej: Dyrektor Litewskich Państwowych Archiwów Historycznych Ramutis Kurpe, zastępca dyrektora Archiwów Narodowych Łotwy Inguna Slaidina, Priit Pirsko z Archiwów Narodowych Estonii, szef Państwowej Służby Archiwalnej Ukrainy Anatolii Khromov i Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych Paweł Pietrzyk