Przejdź do treści

Fundacja Lotniczy Lublin o chwalebnych dziejach lubelskiego lotnictwa!

    Kiedy w rozważaniach historyków pojawiają się dzieje gospodarcze Lublina i regionu, to stają się one zwykle powodem do utyskiwań i narzekań. Traktują bowiem z reguły o generalnie miałkiej kondycji miejscowej ekonomii zwłaszcza wówczas, gdy stan ten odnosić wypada do wiodących centrów jakiejkolwiek gałęzi przemysłu. Jak każda generalizacja i ta wydaje się nie do końca uzasadniona.

    Dowodem na fałszywość zbyt daleko idących uogólnień niech będzie historia odkrywana przez powstałą w 2016 r. Fundację Lotniczy Lublin. Jest oczywiste, że jej ważnym celem jest upowszechnianie wiedzy o tradycjach lotniczych i historii lubelskiego lotnictwa. Mniej oczywiste są z pewnością skala, znaczenie i formy tej niezwykłej działalności. O wszystkich dowiedzieć się można z niezwykle atrakcyjnej strony WWW https://www.fundacjalotniczylublin.pl/ – bogactwo zawartych tam informacji stanowi gwarancję, iż Fundacja Lotniczy Lublin z pewnością wielokrotnie zagości na łamach Centrum Badań nad Historia Regionalną i Lokalną UMCS.

    Dzisiaj z ogromną satysfakcją informujemy tylko o inicjatywie cennej zwłaszcza dla historyków i amatorów dziejów małych ojczyzn. Źródłem informacji jest Pan major rez. Aleksander Krawyciński, spiritus movens wszelkich przedsięwzięć promujących lotnictwo i latanie (szczególnie lubelskie!). Oto na stronie Fundacji Lotniczy Lublin – https://www.fundacjalotniczylublin.pl/fundacja/04/LotniczyLublin.html znajduje się wersja elektroniczna książki pt. „Lotniczy Lublin„. Dalej, z pewnymi skrótami, cytuję A. Krawycińskiego: „książka ta jest zbiorem historycznym, w którym zawarta jest historia powstania pierwszego w Polsce przemysłu lotniczego od 1919 -1939 roku. […] Należy się dzisiaj cieszyć, że jest takie miasto Lublin, w którym mieliśmy tak wspaniałych ludzi, którzy tworzyli historie tego regionu oraz że mieliśmy wykwalifikowaną kadrę inżynierską, która pozwoliła temu miastu wznieść się na wyżyny. Rozpoczęła się w Lublinie rozbudowa i modernizacja zakładów, wzrosło szybko zatrudnienie i powstawał nowy przemysł na Bronowicach. O produkcji lotniczej myślano w zakładach już w roku 1919, ale oficjalnie przypieczętowanie tej umowy należy przypisać na luty 1921 rok…. . Więcej na wskazanej stronie!

    Za przesłanie tych niezwykle cennych i ciekawych informacji (oraz umieszczonych poniżej oryginalnych fotografii) Panu Aleksandrowi Krawycińskiemu gorąco dziękujemy! Liczymy na dalszą współpracę, ale trudno -zwłaszcza przy pierwszej próbie współdziałania- pominąć albo zbagatelizować informacje o działaniach Fundacji w związku ze 100-Leciem Polskiego Przemysłu Lotniczego w Lublinie. Uroczystości z tym związane odbyły się w dniu 19.06.2021 r. Clou wydarzenia była publiczna prezentacja „sztandarowego samolotu lubelskiego „R-XIIID Lublin”, który został wykonany w skali 1:3”. Pan A. Krawyciński uzupełnia tę informację i dodaje, że „obecnie Fundacja nasza posiada 4 wykonane modele samolotów. Są to : Ansaldo Balilia A1, RWD-14 Czapla, Potez XXV B2 oraz R-XIIID Lublin”. Trzymamy kciuki, aby wszystkie rekonstrukcje znalazły się niebawem w hangarach dawnych Zakładach Mechanicznych E. Plage & T. Laśkiewicz.

    Autor ze swoją książką