Przejdź do treści

Fenomen Parchatki! Anna Rybczyńska i jej facebookowe „Dzieje Parchatki”

  Tytułowy fenomen to nic innego jak nadzwyczajna siła tej niewielkiej miejscowości w wyzwawalaniu wielkiej wobec niej atencji (pewnie i miłości…). Parchatka zauroczyła Pana Adama Konasa, naszego, sądząc po jego aktywności związanej z poznawaniem dziejów, stałego współpracownika. Okazuje się, że amatorów uprawiania historii Parchatki jest więcej. Znakomitym tego przykładem jest Pani Anna Rybczyńska i Jej wirtualne „Dzieje Parchatki”https://www.facebook.com/dziejeparchatki. Oto, co Pani Anna napisała o swojej kilkuletniej działalności:

  Dzieje Parchatki funkcjonują w przestrzeni publicznej już bez mała 7 lat. Jak podano w tekście – „Parchatka – wczoraj, dziś i jutro” – jej działalność sprowadza się do bardzo szerokiego zakresu czasowego i nieograniczonej wręcz tematyki. Celem założonej strony było dotarcie do wiedzy o początkach wsi Parchatka, jej przemian, nazewnictwa i wszystkiego co wiąże się z jej promocją wynikającą z położenia.

  Redagując własne posty i dociekając prawdy, odwiedzałam biblioteki, archiwa, muzea, nawiązałam współpracę z historykami, regionalistami i pasjonatami, a setki kilometrów spacerów po wsi, po wąwozach, górkach parchackich, pochylanie się nad fauną i florą Parchatki zaowocowały setkami fotografii, które prezentowałam na stronie. Podejmuję także działania związane z ekologią i ochroną środowiska, szczególny nacisk kładąc na problem dewastowania parchackich wąwozów.

  Poszerzając ofertę tematyczną, zauważałam coraz większe zainteresowanie stroną i coraz większy odzew. Interesują mnie także ludzie, i ci z minionego czasu i współcześni. Przedstawiam ludzi zasłużonych dla Parchatki, skupiam się nad tymi, którzy mieszkając obecnie, mają swoje pasje, zainteresowania i wnoszą nową jakość życia na wsi.

  Od momentu założenia KGW Polanki, Dzieje Parchatki są forum, na którym śledzę go i kibicuję, także Zespołowi śpiewaczemu i wszystkim jego poczynaniom i sukcesom.

  Moim marzeniem jest opracowanie kompleksowego wydania informacji o wsi. Działania, które podejmuje Centrum Badań nad Historią Regionalna i Lokalną UMCS, to marzenie przybliżają.

  Dziękujemy, nasze cele są zgodne, razem łatwiej je będzie osiągnąć!