Przejdź do treści

55 lat Muzeum Św. Floriana w Kraśniku…

    Wśród wielu oryginalnych co do profilu gromadzonych zbiorów muzeów Lubelszczyzny (np. przybytki poświęcone cebularzowi lub rowerom) z pewnością należy wymienić Lubelską Izbę Tradycji Pożarniczych w Kraśniku (to oficjalna nazwa tego szczególnego miejsca).

    W obiektach miejscowej Komendy Rejonowej Państwowej Straży Pożarnej setki oryginalnych eksponatów związanych z dziejami pożarnictwa znajdują się od 1992 roku, choć początki tego niezwykle ciekawego przedsięwzięcia sięgają roku 1978, kiedy pierwsze zbiory zaczęto gromadzić w pomieszczeniach Ochotniczej Straży Pożarnej w Kazimierzu Dolnym. Teoretycznie Izba ma już 55 lat istnienia poza sobą! Najstarsze eksponaty pochodzą z początków XX w., są to np. wozy konne wyposażone w sprzęt gaśniczy, sikawki ręczne, hełmy, odznaki, mundury i pasy strażackie, sprzęt alarmowy, a także sztandary jednostek straży pożarnych głównie z terenu Lubelszczyzny.

    Dbają o nie i wiedzą o nich wszystko dwaj ludzie, Pan Ryszard Łagoda – kustosz i konserwator Izby oraz drugi pasjonat, Pan Szczepan Ignaczyński.

    Gratulujemy jubileuszu, a zainteresowanych zapraszamy na ul. Obwodową 1 w Kraśniku!

    Fot. za: https://krasnik.naszemiasto.pl/tag/muzeum-pozarnictwa-krasnik