Przejdź do treści

Wygoda

    Herb gminy
    Wisznice

    Wygoda

    Powiat: bialski

    Gmina: Wisznice

    Mapa miejscowości

    Miejscowości – część ekspercka

    W świecie cyfrowym

    Patrz hasło: Wisznice.

    Nazwa, przynależność administracyjna

    Tego typu nazwy nadawano przydrożnym karczmom. Z czasem przenosiła się ona na osady powstające w okolicy.

    Podlasie, do którego należały okolice Wygody w XV w., należało generalnie do Wielkiego Księstwa Litewskiego, a w jego strukturach do bardzo rozległego województwa trockiego. W 1513 r. król Zygmunt I Stary utworzył województwo podlaskie ze stolicą w Drohiczynie, składające się m.in. z ziemi brzeskiej. Na mocy reform administracyjnych w Wielkim Księstwie Litewskim w 1566 r., z dotychczasowego województwa podlaskiego wydzielono powiaty brzeski, kobryński i kamieniecki, tworząc z nich nowe województwo brzesko–litewskie, ze stolicą w Brześciu [Litewskim] [Maroszek, 2013, s. 15–139; Wawrzyńczyk, 1951, s. 14–37; Flisiński, 2003, s. 34–57]. Od 1566 r. interesujące nas tereny znalazły się na ponad dwieście lat w powiecie brzeskim województwa brzesko-litewskiego w Wielkim Księstwie Litewskim. Po III rozbiorze Rzeczypospolitej miejscowość znalazła się w zaborze austriackim w cyrkule bialskim (Galicji Zachodniej).

    Wygoda na austriackiej mapie Heldensfelda z 1801-1804 r. https://maps.arcanum.com/en/

    Po włączeniu w 1809 r. tzw. Nowej Galicji do Księstwa Warszawskiego, w 1810 r. weszła w skład powiatu włodawskiego departamentu siedleckiego [DPKW, 1811, t. 2, nr 16, s. 148]. Po powstaniu w 1815 r. Królestwa Polskiego, w wyniku reformy administracyjnej z 1816 r., znalazła się w powiecie włodawskim obwodu radzyńskiego województwa podlaskiego (od 1837 r. guberni podlaskiej) [DPKP, 1816, t. 1, s. 119]. W latach 1844–1866 leżała w okręgu włodawskim powiatu radzyńskiego guberni lubelskiej, a od 1867 r. w powiecie włodawskim guberni siedleckiej (w latach 1912–1915 guberni chełmskiej) [DPKP, 1867, t. 66, s. 279]. W latach 1915–1918 r. znajdowała się w strefie wojskowej okupacji niemieckiej, tzw. Etappen Inspektion Armee Bug. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę (1919–1939) wieś należała do powiatu włodawskiego województwa lubelskiego. W czasie okupacji niemieckiej (1939–1944) włączono ją do powiatu bialskiego. Od 1944 r. ponownie w powiecie włodawskim województwa lubelskiego. W latach 1975–1998 w województwie bialskopodlaskim, potem w powiecie bialskim województwa lubelskiego.

    Gmina

    Gminy dominialne wprowadzono na podstawie Konstytucji Księstwa Warszawskiego. Na mocy ustawy z 1809 r. powstały gminy wiejskie, na których czele stali wójtowie. Zostawali nimi z urzędu właściciele dóbr ziemskich, którzy za zgodą władz zwierzchnich mogli wyznaczać swoich zastępców. Wójtowie byli wykonawcami zarządzeń władz państwowych, opiekowali się majątkiem gminnym, czuwali nad bezpieczeństwem, porządkiem i zdrowiem mieszkańców. Przy tym pełnili swoją funkcję bezpłatnie. Pomocą wójtom w poszczególnych wsiach służyli sołtysi [DPKW, 1809, t. 1, s. 227–236]. W pierwszej połowie XIX w. Wygoda należała do gminy Wisznice [APL, MSGL, sygn. 167]. Po utworzeniu na mocy ukazu cara Aleksandra II gmin samorządowych w Królestwie Polskim ten folwark wszedł w skład gminy Horodyszcze [APL, BKSW, sygn. 4]. W II Rzeczypospolitej miejscowość znalazł się w gminie Horodyszcze, której nazwę w 1928 r. zmieniono na Wisznice. W 1933 r. utworzono gromadę Wygoda [LDW, 1933, nr 22, poz. 181]. Po likwidacji gmin w 1954 r. osadę włączono do gromady Wisznice [DUWRNwL, 1954, nr 15, poz. 64]. Od 1973 r. stała się częścią gminy Wisznice [DUWRNwL, 1972, nr 12, poz. 269].

    Mikrotoponimia

    Według Krajowego Rejestru Urzędowego Podziału Terytorialnego Kraju (stan na 1.08.2024) wieś nie ma części składowych [https://eteryt.stat.gov.pl/]. W drugiej połowie XX w. posługiwano się takimi określeniami terenowymi jak Górka Rucińskiego i Grobelka [Maniowiec, 2006].

    Antroponimia

    W końcu lat 20. XX w. we wsi występowały następujące nazwiska: Białasiewicz, Dąbrowski, Denisiuk, Górski, Jaroszuk, Kaczyński, Karpowicz, Korniluk, Kossowski, Kostro, Krupska, Maksymiuk, Olszewski, Pankowski, Piwoni, Potapczuk, Romanowicz, Rostkowski, Ruciński, Smoliński, Smorczewski, Wiszniewski, Władyczuk, Włostowski, Wyszyński i Żochowski [Archiwum Parafii r-k. w Wisznicach].

    Archeologia o najdawniejszym osadnictwie

    W trakcie systematycznych badań powierzchniowych w ramach AZP w roku 1992 odkryto 8 stanowisk o charakterze śladów osadniczych, niektóre być może po siedlisku/osadzie. Na podstawie zebranych fragmentów ceramiki naczyniowej wyróżniono kilka horyzontów chronologicznych. Najstarsze pochodzą ze średniowiecza wczesnego (w zakresie VII-XIV w.) i późnego, kolejny z nieznanej fazy okresu nowożytnego. Ponadto nie określono chronologii nielicznych mało charakterystycznych ułamków naczyń i półsurowca krzemiennego także kopca [NID, AZP obszar 66-87 – tam opisane Wisznice-Wygoda].

    Ponadto w roku 2018 w wyniku nadzoru archeologicznego prowadzonego na terenie dawnego zespołu dworskiego Sapiehów zadokumentowano fragmenty muru, bliżej nieokreślone funkcjonalnie i chronologicznie [Gołub i in. 2019, 73].

    Pierwsza wzmianka o osadzie

    Niestety nie wiadomo kiedy folwark wisznicki, istniejący już w okresie staropolskim, zaczęto nazywać Wygoda. Najstarszy zapis tej nazwy znajdujemy w dokumencie z 1813 r. [APS, Witkowski Wiktor, pisarz aktowy departamentu siedleckiego, 7]. Trzeba podkreślić, że do drugiej połowy XIX w. obejmowała ona jedynie sam folwark, podczas gdy kompleks dworski, leżący obecnie na terenie wsi Wygoda, formalnie był częścią Wisznic.

    Właściciele i zarządcy

    Do 1871 r. posiadaczami omawianej miejscowości byli właściciele Wisznic, którzy swoją siedzibę mieli w Wygodzie. W 1871 r. od Juliusza Sosnkowskiego kupił ją Michał Szczebliński, który jednak pozostawił prawo użytkowania zabudowań dworskich na okres 12 lat poprzedniemu ich właścicielowi. Szczebliński pozostającą w jego posiadaniu połowę Wygody sprzedał w 1874 roku Franciszkowi Kostro. Drugą już w 1871 r. otrzymał Kazimierz Górski, który natychmiast przekazał ją Marcinowi Włostowskiemu. W 1877 r. zbył on 75 morgów Piotrowi i Annie Momonowiczom. Z kolei w 1880 r. Włostowski i Kostro sprzedali 38 morgów lasu w Lubni Pawłowi Gabrylewiczowi. Po zamianie serwitutów Włostowskiemu pozostało 410 morgów a Kostrze 429 morgów. W 1880 r. części majątku nabyli Józef Wyszyński – 171 morgów, Andrzej Moszkowski, Jan Nowosielski, Adolf Włostowski i Franciszek Żochowski. W kolejnych latach kontynuowano parcelację majątku [APL OCH, HW, sygn. 4/47].

    Stosunki etniczne i wyznaniowe

    Początkowo w folwarku Wygoda mieszkali katolicy należący do parafii rzymskokatolickiej i greckokatolickiej w Wisznicach. W 1858 r. mieszkało tam 10 łacinników [APR, ZDP, sygn. 15542], a w 1860 r. 13 unitów [APL, CHKGK, sygn. 572]. Większość zmuszonych do przejścia na prawosławie unitów (1875) po ukazie tolerancyjnym z 1905 r. przyjęła katolicyzm. Nabywcy Wygody w drugiej połowie XIX w. byli w zdecydowanej przewadze katolikami należącymi do parafii rzymskokatolickiej Przemienienia Pańskiego w Wisznicach.

    Oświata

    Informacje statystyczne, gospodarka w dziejach

    Według spisu powszechnego z 1921 r. w 21 budynkach zamieszkiwały 142 osoby. Deklarowały one wyznanie rzymskokatolickie – 126, mojżeszowe – 14, prawosławne i ewangelickie – po jednej osobie [Skorowidz miejscowości, 1924, t. 4]. W 2021 r. we wsi mieszkało 348 osób [https://www.polskawliczbach.pl].

    Do drugiej połowy XIX w. na dzisiejszej Wygodzie mieszkały dwie grupy pracowników, służba dworska i pracownicy folwarczni. Przy dworze wisznickim znajdowały się także budynki typu przemysłowego, m.in. cegielnia składała się z pieca murowanego, z czterema luftami do wypalania cegły, ze ścianami drewnianymi w słupy budowanymi, z dachem na słupach z dranic. W połowie XIX w. wypalano w niej przeciętnie 80 tys. cegieł rocznie. Poza tym były tam wiatraki, browar i gorzelnia [Tarasiuk, 2006].

    Zabytki i obiekty przyrodnicze

    Wygoda była miejscem, gdzie stała rezydencja wisznickiej linii Sapiehów. Nie znamy dokładnie jej losów. Najstarszy odnaleziony jej opis pochodzi z roku 1813, czyli okresu kiedy zaczął się jej upadek. W ówczesnym inwentarzu pisano: „Pałac z drzewa wystawiony, ściany na około wapnem trynkowane. Dach gontem pobity z 4 kominami murowanymi nad dach wyprowadzonymi, a tym jest sala jedna, pokój sypialny – 1, pokój familijny – 1, pokój bilarowy – 1, gabinecików – 2, kancelaria – 1, pokoik przed garderobą – 1, garderoby – 2, przepierzenie w garderobach – 1, biblioteka – 1, przedpokojów – 2, sienki – 4. Ściany w pokojach obiciem papierowym w różnych deseniach i kolorach malowane. Podłogi z drzewa, w części w taflach, w części z tarcic w szpągi (poprzeczne spojenia desek) wprawione. Sufity z płótna trynkowane. W całym tym pałacu jest drzwi fasowanych podwójnych 26, pojedynczych 15, szklanych 6 (…) Okien 28” [APS, Witkowski Wiktor, pisarz aktowy departamentu siedleckiego, sygn. 7]. Budynek ten uległ zniszczeniu do 1833 r. [APL OCH, HW, sygn. 4/5]. Nowi właściciele dóbr Sosnkowscy na swoje potrzeby adaptowali murowany budynek masztalerni i stajni Sapiehów.

    Ruiny wymurowanej przed 1813 r. masztalerni Sapiehów, w latach 30. XIX w. przebudowanej przez Ignacego Sosnkowskiego na dwór. Fot. Dariusz Tarasiuk.

    Ważne wydarzenia

    Małe ojczyzny – strefa regionalistów

    Współczesność, strategie rozwoju

    Samorząd, organizacje​

    Kościoły i związki religijne​

    Życie kulturalne

    Oświata i szkolnictwo

    Wybitne postacie​

    Rodziny – pamiątki

    Wspomnienia, albumy rodzinne​

    Gospodarka – firmy i przedsiębiorstwa

    Walory turystyczne

    Folklor​

    Miejsca pamięci