Przejdź do treści

Żakowola Poprzeczna

    Herb gminy
    Kąkolewnica.

    Żakowola Poprzeczna

    Powiat: radzyński

    Gmina: Kąkolewnica

    Mapa miejscowości

    Miejscowości – część ekspercka

    W świecie cyfrowym

    Patrz hasło: Kąkolewnica.

    Nazwa, przynależność administracyjna

    Miejscowość wyodrębniła się ze wsi Żakowola w końcu XIX w. (zob. hasło: Żakowola Stara). Jako oddzielna jednostka administracyjna pojawia się w źródłach w l. 30. XX w. – wieś w gminie Kąkolewnica w powiecie radzyńskim.

    Wojskowa mapa topograficzna z wsią Żakowola Poprzeczna z 1993 r.

    Po II wojnie światowej sołtysem do 1948 r. był Antoni Leszczyński, zaś przedstawicielem wsi w Gminnej Radzie Narodowej – Hieronim Grzywacz. Następnie funkcję sołtysa piastował Antoni Grzywacz, a podsołtysa Stanisław Trokowicz. [APL ORP, AgK sygn. 4, s. 8, 16; sygn. 9, s. 10].

    W 1954 r. zlikwidowano gminy i utworzono gromady. Wieś znalazła się w gromadzie Kąkolewnica Wschodnia. [DUWRN, 1954, nr 15, poz. 64]. Po przywróceniu gmin w 1973 r. Żakowola Poprzeczna znalazła się w gminie Kąkolewnica Wschodnia (od 2011 – Kąkolewnica). Po reformie administracyjnej z 1975 r. wraz z gminą wchodziła w skład województwa bialskopodlaskiego, a po jego likwidacji 1 I 1999 ponownie znalazła się w woj. lubelskim i powiecie radzyńskim.

    Mikrotoponimia

    Zob. hasło: Żakowola Stara

    Antroponimia

    Zob. hasło: Żakowola Stara

    Archeologia o najdawniejszym osadnictwie

    Według W. Prackiego na terenie tej miejscowości miały się znajdować kamienie posiadające wgłębienia utożsamiane z odciskiem „stopy ludzkiej” [Pracki 1900, 118, 119, ryc. 49] – nie zlokalizowane w trakcie prowadzonych systematycznych badań powierzchniowych w ramach AZP w roku 1993 – tam określone: Żakowola. Natomiast w trakcie tychże badań odkryto dwa stanowiska o charakterze śladowym w postaci ułamków ceramiki z okresu: starożytnego, wczesnego średniowiecza i nowożytności – nie uściślonych chronologicznie [NID, AZP obszar 64-82].

    Kamień z odciśniętą „stópką” pierwotnie znajdujący się w nieznanym miejscu pola ornego [Pracki 1900, ryc. 49].

    Pierwsza wzmianka o osadzie, prawo lokacyjne

    Właściciele i zarządcy

    Zob. hasło: Żakowola Stara

    Stosunki etniczne i wyznaniowe

    Wieś zamieszkana przez ludność polską, wyznania katolickiego, przynależącą do parafii Św. Filipa Neri w Kąkolewnicy.

    Oświata

    Szkoła powszechna w Żakowoli Poprzecznej powstała w okresie międzywojennym (zob. hasło: Żakowola Stara) i jako 4-klasowa szkoła działała nieprzerwanie podczas II wojny światowej, a pracowali w niej wówczas nauczyciele Maria Gibes i Jan Woliński. Tuż przed wojną kształciła 132 dzieci. [ZR 2012, s. 254] Szkoła mieściła się w budynkach gospodarskich. Po proklamowaniu Polski Ludowej została na kilka lat przeniesiona do Żakowoli Starej, gdzie funkcjonowała również w prywatnych domach. Od 1950 r. rozpoczęło się wznoszenie własnego budynku szkolnego w Żakowoli Poprzecznej, który otwarto w 1953 r. Plac pod szkołę podarowali bracia Hieronim i Aleksander Grzywaczowie. Nowa szkoła miała 4 izby lekcyjne, nauczało w niej 4 nauczycieli, a uczęszczało ponad 100 dzieci. Kierownikami szkoły w kolejnych latach byli : Jan Woliński, Czesław Syrowiec, Rajmund Karasiuk, Stanisław Małek, Agnieszka Małek. [Magier 2002, s. 49, 56, 63, 92 ; https://spzakowola.szkolnastrona.pl/index.php?c=article&id=1]

    Szkoła Podstawowa i dom nauczyciela w Żakowoli Poprzecznej, Fot. Dariusz Magier.

    Informacje statystyczne, gospodarka w dziejach

    W 1943 r. w Żakowoli Poprzecznej mieszkało 248 osób [Amtliche Gemeinde, s. 47], zaś w 1951 r. znajdowało się na jej terenie 48 gospodarstw. [APL ORP, AgK sygn. 9, s. 10]. W gospodarce dominowało rolnictwo.

    Zabytki i obiekty przyrodnicze

    Małe ojczyzny – strefa regionalistów

    Współczesność, strategie rozwoju

    Samorząd, organizacje​

    Kościoły i związki religijne​

    Życie kulturalne

    Oświata i szkolnictwo

    Wybitne postacie​

    Rodziny – pamiątki

    Wspomnienia, albumy rodzinne​

    Gospodarka – firmy i przedsiębiorstwa

    Walory turystyczne

    Folklor​

    Miejsca pamięci