Tereszpol-Kukiełki
start
Powiat: biłgorajski
Gmina: Tereszpol
Mapa miejscowości
end
Miejscowości – część ekspercka
W świecie cyfrowym
Patrz hasło: Tereszpol-Zaorenda.
Nazwy historyczne, geneza i znaczenie
Mikrotoponimia
Antroponimia
Archeologia o najdawniejszym osadnictwie
W okresie międzywojennym na terenie Tereszpola (brak danych, której miejscowości dotyczy: Tereszpol-Kukiełki, -Zaorenda, – Zygmunty) odkryto przypadkowo grób skrzynkowy zbudowany z płyt granitowych kultury amfor kulistych (neolit), z którego miała się zachować siekiera krzemienna (zaginęła) [Nosek 1955, 104; także 1957, 240].
W trakcie systematycznych badań powierzchniowych w ramach AZP w roku 2001 odkryto 5 stanowisk. Na podstawie zebranych materiałów – krzemiennych i ceramicznych wyróżniono śladowe osadnictwo ze środkowego neolitu (kultura pucharów lejkowatych) i wczesnej epoki brązu (kultura trzciniecka), także z bliżej nieokreślonego okresu pradziejów [NID, AZP obszar 92-85].
W roku 2019 na terenie Leśnictwa Kukiełki przypadkowo odkryto elementy oporządzenia jeździeckiego: wędzidło, rozdzielacze i części popręgu – proweniencji wschodniej, łączone z najazdem ludów mongolskich w okresie wczesnego średniowiecza (XIII w.) [Tereszczuk 2019 za Kowalczyk, Śrutwa 2021, strona nie numerowana; także https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/aktualnosci/sredniowieczne-znalezisko-w-puszczy-solskiej dostęp 4.06.2024]. W podobnym środowisku w roku 2023 przypadkowo znaleziono żelazny grot włóczni datowany na XI-XIII w. [https://radio.lublin.pl/2023/07/grot-z-wczesnego-sredniowiecza-znaleziony-pod-tereszpolem/] dostęp 30.05.2024].
Małe ojczyzny – strefa regionalistów
Współczesność, strategie rozwoju
Punkt 1
Punkt 2
Punkt 3
Samorząd, organizacje
Kościoły i związki religijne
Życie kulturalne
Oświata i szkolnictwo
Sport
Wybitne postacie
Rodziny – pamiątki
Wspomnienia, albumy rodzinne
Gospodarka – firmy i przedsiębiorstwa
Walory turystyczne
Folklor
Miejsca pamięci