
Stare Moczydła
start
Powiat: kraśnicki
Gmina: Szastarka
Mapa miejscowości
end
Miejscowości – część ekspercka
W świecie cyfrowym
Patrz hasło: Szastarka.
Nazwa
Prawdopodobnie współczesna nazwa wsi pochodzi od słowa „moczydło” oznaczającego „stawek”, „kałużę” lub „dół z wodą do moczenia lnu i konopii” [C. Kosyl 1974, s. 257]. Nazwa Majdan łączy się z kolei z leśnymi osadami, zakładanymi przez przybywających w Lubelskie z ziem położonych na lewym brzegu Wisły ubogich chłopów. Majdany były osadami leśnymi, a otrzymujący tutaj ziemię chłopi mieli obowiązek jej wykarczowania. Również do terenu podmokłego odnosi sie pierwotna nazwa wsi: Majdan Jamny Grod.
Mikrotoponimia
Antroponimia
Archeologia o najdawniejszym osadnictwie
W trakcie systematycznych badań powierzchniowych prowadzonych w roku 1991 w ramach ogólnopolskiej akcji AZP zlokalizowano 15 stanowisk, które dostarczyły wyłącznie źródeł krzemiennych o charakterze odpadkowym pozbawionych charakterystycznych cech morfologiczno-technologicznych, które ogólnikowo datowano na epokę kamienia – wczesny okres epoki brązu [NID, AZP obszar 86-80 – tam: Moczydła Stare].
Pierwsza wzmianka o osadzie
Wieś powstała w drugiej połowie XVIII w., prawdopodobnie na skutek prowadzonej przez Andrzeja Zamoyskiego akcji osadniczej w tej części ordynacji zamojskiej. Początkowo jako Majdan Jamny Grunt. Wymieniana jest w wizytacji parafii Blinów z lat 1781-1782. Odnotowano tam, że „w roku teraźniejszym […] zaczęli kopać lassy”, co wskazuje dopiero na przystępowanie do organizacji wsi [OZ 1986, s. 61]. Pod taką samą nazwą występuje także na mapie Karola Pertheesa z 1786 r. Na mapie Heldensfelda z lat 1801-1804 już jako Moczydło, jednak usytuowanie względem pozostałych osad wskazuje, że na kontynuację osadnictwa Jamnego Gruntu pod nową nazwą. W związku z tym nie do utrzymania jest informacja u C. Kosyla, który pierwszą wzmiankę określa na 1806 r. [C. Kosyl 1974, s. 257].


Małe ojczyzny – strefa regionalistów
Współczesność, strategie rozwoju
Punkt 1
Punkt 2
Punkt 3
Samorząd, organizacje
Kościoły i związki religijne
Życie kulturalne
Oświata i szkolnictwo
Sport
Wybitne postacie
Rodziny – pamiątki
Wspomnienia, albumy rodzinne
Gospodarka – firmy i przedsiębiorstwa
Walory turystyczne
Folklor
Miejsca pamięci