Zamajdanie
start
Powiat: kraśnicki
Gmina: Wilkołaz
Mapa miejscowości
end
Miejscowości – część ekspercka
W świecie cyfrowym
Patrz hasło: Wilkołaz.
Nazwy – geneza i znaczenie
Rdzeń nazwy wsi stanowi słowo Majdan, oznaczające leśną osadę, zakładaną często przez przybywających w Lubelskie z ziem położonych na lewym brzegu Wisły ubogich chłopów. Otrzymujący w majdanach w użytkowanie ziemię chłopi mieli obowiązek jej wykarczowania. Przedrostek Za- wskazuje na położenie tej wsi za miejscowością, która była takim majdanem. Chodzi tu zapewne o sąsiedni Ewunin, który początkowo nazywał się ‘Ewin Majdan’ lub‘ Majdan Ostrowski’ (patrz hasło). Najpierw tak nazwano las, a potem od jego nazwy osadę Zamajdanie.
Archeologia o najdawniejszym osadnictwie
Zamajdanie kolonia
Brak jest informacji o dawnym osadnictwie zarówno z kwerendy, jak i z systematycznych badań powierzchniowych prowadzonych w roku 1985 i 1986 w ramach AZP [NID, AZP obszary: 82-78 i 82-79].
Informacje o osadzie
Kolonia ta była słabo zasiedlona, rzadko pojawia się w źródłach. W 1878 r. teren ten wydzielono z dóbr ostrowskich [SGKP VII, 700] i najpewniej rozparcelowano. W ten sposób powstał za Ewuninem przysiółek noszący nazwę Zamajdanie. Ludzie osiedlili się tutaj przed I wojną światową, skoro figuruje na niemieckiej mapie sztabowej z tego okresu [Mapster]. Jest odnotowany jako kolonia w gminie Urzędów w 1921 r. Wówczas zamieszkiwało w Zamajdaniu jedynie 13 osób. Wszyscy byli katolikami narodowości polskiej [Skorowidz miejscowości 1921, 40].
Małe ojczyzny – strefa regionalistów
Współczesność, strategie rozwoju
Punkt 1
Punkt 2
Punkt 3
Samorząd, organizacje
Kościoły i związki religijne
Życie kulturalne
Oświata i szkolnictwo
Sport
Wybitne postacie
Rodziny – pamiątki
Wspomnienia, albumy rodzinne
Gospodarka – firmy i przedsiębiorstwa
Walory turystyczne
Folklor
Miejsca pamięci