
Zdrapy
start
Powiat: kraśnicki
Gmina: Wilkołaz
Mapa miejscowości
end
Miejscowości – część ekspercka
W świecie cyfrowym
Patrz hasło: Wilkołaz.
Nazwa – geneza i znaczenie
Nazwa osady pojawia się w 1921 r. od razu w formie ‘Zdrapy’ [Skorowidz miejscowości 1921, 40]. Jest to nazwa kulturowa, pochodząca od słowa ‘zdrapa’ lub ‘zdrapać’ [Kosyl 1974, 509; Urbańczyk XI, s. 296]. Takim określeniem posługiwano się w odniesieniu do zaorania/zruszenia jakiegoś terenu (pola/niwy/roli/łąki) celem przygotowania go do dalszego użytkowania rolniczego.
Toponimia
Charakterystycznym punktem w krajobrazie wsi jest niewielkie wzniesienie położone na wschód od linii zabudowań, w kierunku Zakrzówka o nazwie Zdrapska Góra (253 m.n.p.m.).
Przynależność administracyjna
Jak można sądzić z usytuowania wsi Z. względem wcześniej poświadczonych sąsiednich miejscowości (Wilkołaz, Wólka Rudnicka) wieś powstała na gruntach ordynackiego folwarku Wilkołaz Górny, przy linii kolejowej. Od momentu powstania wchodziła w skład gminy Wilkołaz, w powiecie janowskim, a od 1945 w pow. kraśnickim, województwa lubelskiego. Nie miała statusu odrębnej gromady w latach 1954-1973, przynależąc do gromady Wilkołaz Pierwszy.
Archeologia o najdawniejszym osadnictwie
W trakcie prowadzonych w roku 1986 systematycznych badań powierzchniowych w ramach AZP odkryto 6 stanowisk, które dostarczyły głównie źródeł krzemiennych (materiał odpadkowy) – wyłącznie o charakterze śladowym, nieokreślonych chronologicznie. Na jednym stanowisku uzyskano kilka fragmentów ceramiki naczyniowej z okresu wpływów rzymskich [NID, AZP obszar 83-79].
Pierwsza wzmianka dzieje osady
W literaturze przedmiotu Z. pojawiają się dopiero w XX w., ujęto je w spisie powszechnym z 1921 r. Powstała zapewne niedługo przed 1914 r., w wyniku parcelacji któregoś z folwarków [Skorowidz miejscowości 1921, 40; Kosyl 1974, 509]. Folder gminy Wilkołaz podaje informację o istnieniu Z. już w 1676 r., lecz wynika to najprawdopodobniej z błędnej identyfikacji miejscowości wymienionej w źródle ze Zdrapami w gminie Bychawa, znanymi od XV w. [SHGL, 286] W 1921 r. miała 12 domów i 3 inne budynki zamieszkałe, 83 mieszkańców wyznania katolickiego [Skorowidz miejscowości 1921, 40].

Zabytki, miejsca pamięci
Zobacz hasło: Wilkołaz.

Budynek dworca kolejowego z 1926 r. (stacja Wilkołaz) – fot. M. Bartnicki
Małe ojczyzny – strefa regionalistów
Współczesność, strategie rozwoju
Punkt 1
Punkt 2
Punkt 3
Samorząd, organizacje
Kościoły i związki religijne
Życie kulturalne
Oświata i szkolnictwo
Sport
Wybitne postacie
Rodziny – pamiątki
Wspomnienia, albumy rodzinne
Gospodarka – firmy i przedsiębiorstwa
Walory turystyczne
Folklor
Miejsca pamięci