Przejdź do treści

Regionalistyczne teksty Prof. Igora Kąkolewskiego (CBH PAN w Berlinie) w naszym repozytorium.

    O popularności zakładki „Regionalizm – stan i teoria badań” przekonują nas liczniki rejestrujące, miejmy nadzieję, nie tylko jej oglądalność. Czynimy starania, aby stała się ona przestrzenią przyjazną nie tylko dla regionalistów, ale i profesjonalnych badaczy, których publikacje stanowią o kondycji polskiej teorii badań regionalnych.

    Z wielką przyjemnością informujemy zatem, że we wspomnianej zakładce pojawiły się dwa ważne, oryginalne artykuły Prof. Igora Kąkolewskiego, Dyrektora Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie.

    Pierwszy artykuł,Historia regionalna i lokalna – czyli o potrzebie długiej pamięci, pojednania i sukcesji kulturowej, jest rozbudowaną i poprawioną wersją szkicu Porf. Kąkolewskiego, który ukazał się kiedyś w dwóch językach jako: Große kleine Geschichte oder über das Bedürfnis der Versöhnung und der langen Erinnerung, [w:] Große kleine Geschichte – Regionale Geschichtshefte, red. nauk. K. Hartmann-Wóycicka“, Görlitz-Wrocław 2015, s. 27-32 // Historia regionalna i lokalna – wielkie tematy w mikroformacie, czyli o potrzebie długiej pamięci i pojednania z byłym wrogiem, [w:] Wielka mała historia – Regionalne zeszyty historyczne, red. nauk. K. Hartmann-Wóycicka, Görlitz-Wrocław 2015, s. 25-29.

    Drugi tekst to niepublikowany artykuł pt. Historia Górnego Śląska 1919-1921 w polsko-niemieckiej serii podręcznikowej Europa. Nasza historia / Europa – unsere Geschichte, którego współautorem jest Dominik Pick (CBH PAN w Berlinie, UAM w Poznaniu). Traktuje o powstaniach śląskich jako temacie we współczesnych podręcznikach polskich i niemieckich.

    Zapraszamy do lektury!